Facultati de viitor – tu ce alegi?

Generația cu crescută cu telefonul în buzunar are de făcut o alegere importantă. În momentul rpezent în România sunt 93 de Universități de stat și private. Admiterea variază deoarece unele facultăti vor să se asigure că viitorii studenți au anumite cunoștințe înainte de a începe iar altele sunt comode doar cu nota de la examenul de bacalaureat. Aplicarea pentru o anumită facultate este în funcție de ce îți dorești. Nu contează profilul pe care l-ai terminat la liceu, mai bine pivotezi spre un profil real sau uman la facultate decât să faci o facultate în care nu te regăsești.

Facultăți de viitor pentru profil uman

E clar că limba engleză a devenit obligatorie dacă vei fi vreodată să vezi care e viața dintr-o multinațională. La mare căutare sunt vorbitorii de limbi asiatice și nordice. Multe dintre companii caută persoane vorbitoare de aceste limbi atât pentru funcții de customer support, vânzări sau turism cât si functii care implică mutarea efectivă într-o țară cu limba în cauză.

Un top al universitătilor care au facultăti bune pe profil uman ar fi următoarele:

1. Universitatea Babeș-Bolyai-Cluj Napoca
2. Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu
3. Universitatea Alexandru Ioan Cuza-Iași
4. Universitatea din București-București
5. Universitatea Ștefan cel Mare Suceava-Suceava
6. Universitatea de Vest din Timișoara-Timișoara
7. Universitatea Transilvania din Brașov-Brașov
8. Universitatea Dunărea de Jos din Galați-Galați
9. Universitatea din Craiova-Craiova
10. Universitatea Ovidius Constanța

Facultăți de viitor pentru profil real

Tehnologiile cu inteligența artificială sunt din ce în ce mai răspândite în peisajul românesc iar digitalizarea este viitorul. Trendul sectoarelor economice este înspre digitalizare iar într-un astfel de context este de înțeles cererea mare de resursă umană pentru domeniul real.

Un top al universitătilor care au facultăti bune pe profil real ar fi următoarele:

1. Universitatea de Medicină și Farmacie Carol Davila din București
2. Universitatea de Medicină și Farmacie Iuliu Hațieganu din Cluj-Cluj Napoca
3. Universitatea de Științe Agricole și Medicină Veterinară din Cluj-Napoca
4. Universitatea Politehnică din București-București
5. Universitatea Babeș-Bolyai-Cluj Napoca
6. Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca-Cluj Napoca
7. Universitatea Politehnică din Timișoara-Timișoara
8. Universitatea Transilvania din Brașov-Ingineria sistemelor, calculatoarelor și tehnologia informației-Brașov
9. Academia de Studii Economice din București
10. Universitatea Dunărea de Jos din Galați-Galați